niedziela, 8 marca 2015

Trzy strategie na trzy różne typy obżarstwa

O tej porze roku, po zimowej stagnacji pewnie część z nas powoli zbiera się do przywrócenia pożądanych kształtów. Jednak jeśli pomimo wielu starań masz zawsze z tym spore trudności, to niekoniecznie kwestia niewystarczających starań. Naukowcy są coraz bardziej przekonani, że siła woli nie jest wystarczającym czynnikiem do zrzucenia wagi. W znacznej mierze sukces uzależniony jest również od genów, hormonów i czynników psychologicznych. Naukowcy z Oxfordu, Cambridge i BBC Science przeprowadzili bardzo intrygujące i praktyczne badanie. Na podstawie wywiadów pogłębionych podzielili osoby badane na trzy grupy: biesiadnicy, łakomczuchy i zajadacze stresu i emocji, a następnie dobrali odpowiednią dla typu obżarstwa strategię.
1) Biesiadnicy, gdy już zaczyna jeść nie potrafi przestać. Okazuje się, że ten typ obżarciucha - bez wątpienia kompulsywnego, nie posiada hormonu odpowiadającego za informacje o stanie najedzenia się przesyłaną po posiłku do mózgu. Naukowcy osobom z tej grupy zaproponowali zatem dietę wysokobiałkową, która sprawia, że czujemy się najedzeni przez długi czas. Wskazane produkty w takiej diecie to ryby, owoce morza, kurczak, ryż basmanti i kasze. Chleb czy ziemniaki całkowicie wyeliminowano w rekomendowanej diecie, ponieważ po nich szybko odczuwamy ochotę na zjedzenie czegoś jeszcze.
2) Osoby z drugiej grupy - łakomczuchy, zawsze czują się głodni lub niedojedzeni, mimo obiektywnie dużych porcji. Według naukowców za ciągłe poczucie głodu odpowiada wadliwy gen, który zakłóca przesył informacji o tym, że jesteśmy już najedzeni z żołądka do mózgu. W efekcie ta grupa osób ciągle czuje potrzebę zjedzenia czegoś tłustego lub słodkiego. Nieustająca dieta przez 7 dni w tygodniu jest zazwyczaj zbyt trudna dla osób z tej grupy, dlatego naukowcy zaproponowali normalną, zbilansowaną dietę przez pięć dni w tygodniu i rygorystyczną - około 800 kcal. dziennie przez jedynie dwa dni w tygodniu.
3) Zajadacze stresu i emocji mają już zwyczaj jedzenia więcej, gdy odczuwają stres lub nieprzyjemne emocje. Aby oduczyć tego zwyczaju naukowcy zaproponowali uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia i pomoc online przy jednoczesnym utrzymywaniu zbilansowanej diety.
Rezultaty tak kompleksowego, a zarazem dość indywidualnego na etapie rozpoznania podejścia wnoszą wiele do naukowego świata dietetyki. Wszystkim uczestnikom badania udało się schudnąć. Jeśli rozpoznajesz u siebie podobne zwyczaje jedzeniowe, być może rozwiązaniem okaże się odpowiednio dobrana strategia żywieniowa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz